Jak używać nebulizatora?

lis29

Zupełnie nowa metoda podawania leków! Chcesz się dowiedzieć jak ona działa i czy warto zakupić nebulizator? Podawanie leku w formie aerozolu zrobiło się popularne już jakiś czas temu, lekarze potwierdzają, że jest to o wiele lepsza forma przyjmowania leku niż standardowe metody. Dlaczego? Przede wszystkim lek jest szybciej wchłaniany przez organizm, zmniejsza zjawisko występowania skutków ubocznych, a także działa bezpośrednio na miejsce choroby.

Czym jest nebulizacja?

Jest to “zabieg” medyczny, który możesz wykonywać w domu bez żadnych przeszkód. Mimo, że nazwa brzmi nieco groźnie, tak naprawdę nie jest to nic skomplikowanego! Nebulizacja to przede wszystkim wziewna forma podawania leku w tzw. aerozolu. Nebulizator podaje lek w formie mgiełki doustnie bezpośrednio do układu oddechowego. Leki w tej formie są często podawane u chorych na astmę, mukowiscydozę czy inne choroby układu oddechowego. Podanie lekarstwa w tej formie działa przede wszystkim szybko, a lek trafia tam gdzie organizm go potrzebuje, bez żadnego ryzyka wystąpienia działań niepożądanych jak w tradycyjnych formach podawania leku. Jeżeli zastanawiasz się nad nebulizatorem z przeznaczeniem do podawania leków dla swojego dziecka to będzie to też znacznie łatwiejsza forma podawania medykamentów.

Nebulizator - czyli jak go używać w praktyce?

Pierwsze o co musisz zadbać przy zabiegu nebulizacji jest odpowiednia maseczka lub ustnik dla Twojego dziecka, to zdecydowanie zapobiega utracie leku z urządzenia. Maseczkę bądź ustnik dobierasz pod kątem choroby, która dolega Tobie bądź Twojemu dziecku, w zależności czy musisz oddychać przez usta czy przez nos. Podczas zabiegu uważnie obserwuj rozpylenie leku, jeżeli jest nierównomierne należy przerwać podawanie go, aż mgiełka znowu będzie się rozpylać płynnie. Jak to można zauważyć? Kropelki na ściankach rozpylacza osiądą na jego dnie.

W zależności od tego czy do nebulizatora wlaliśmy samo lekarstwo, czy mieszankę z solą fizjologiczną powinniśmy inhalować się od 10 do 20 minut. W przypadku dzieci należy robić to krócej!

Maseczka powinna przylegać do twarzy, tak aby była szczelna! Po włączeniu urządzenia trzeba powoli wykonywać głębokie wdechy dopóki pojemnik leku nie będzie pusty. Zabieg wykonujemy w temperaturze pokojowej, szczególnie dbając o to, żeby chore dziecko nie znalazło się na dworze po skończonym zabiegu!

Tak jak widzisz, używanie nebulizatora jest banalnie proste, ale nie możesz zapominać o konsultacji z lekarzem podczas trwania choroby! Nebulizator nie jest urządzeniem przeznaczonym dla wszystkich pacjentów. Przy niektórych chorobach jego używanie nie jest wskazane np. przy niewydolności serca. Po każdej inhalacji przemyj dokładnie usta oraz wypłucz rozpylacz ciepłą wodą dokładnie go umyj! Po osuszeniu podłącz na kilka sekund do nebulizatora i włączyć urządzenie. Zalecamy również, aby rozpylacz i filtr inhalatora wymieniać co pół roku!

Sprawdź nasze nebulizaroty TUTAJ.

lis  29

Kategorie