poradnik laktacyjny

maj 2025

II. Prawidłowe pozycje do karmienia piersią noworodka

2025-05-05T15:02:37+02:0005/05/25|Laktacja, Poradnik dla mam, Poradnik laktacyjny|

Karmienie piersią to naturalny proces, który wymaga komfortu zarówno mamy, jak i dziecka. Wybór odpowiedniej pozycji do karmienia ma kluczowe znaczenie dla skutecznego karmienia, a także dla uniknięcia bólu brodawek czy problemów z laktacją. Poniżej znajdziesz opisy kilku najpopularniejszych pozycji, które mogą być pomocne, szczególnie dla mam karmiących po raz pierwszy.

 

1. Pozycja klasyczna (krzyżowa)

To jedna z najczęściej stosowanych pozycji, szczególnie polecana dla początkujących mam. Usiądź wygodnie na fotelu lub kanapie i upewnij się, że plecy są dobrze podparte (można włożyć pod nie poduszkę). Przytrzymaj dziecko jednym ramieniem, podpierając jego główkę dłonią. Twoje przedramię powinno wspierać ciało dziecka. Ułóż dziecko tak, aby jego brzuszek przylegał do Twojego brzucha, jego jedna ręka była pod piersią, a druga na Twojej klatce piersiowej. Podtrzymuj pierś dłonią od spodu, aby dziecko mogło prawidłowo chwycić brodawkę.

Dla kogo? Pozycja ta jest idealna dla noworodków i starszych niemowląt.

Zalety:

  • Kontrolowanie ułożenia główki dziecka.
  • Możliwość łatwego korygowania uchwytu.

Wady:

  • Może być niewygodna przy długim karmieniu, jeśli mama nie ma dobrze podpartych […]

kwiecień 2025

I. Dobry początek karmienia piersią – co możesz zrobić, będąc jeszcze w szpitalu?

2025-05-05T14:00:26+02:0014/04/25|Laktacja, Poradnik dla mam, Poradnik laktacyjny|

Pierwsze chwile po narodzinach są kluczowe dla udanego rozpoczęcia karmienia piersią. Właściwe podejście i wsparcie mogą zadecydować o prawidłowej laktacji. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak dobrze zacząć karmienie piersią jeszcze podczas pobytu w szpitalu:

 

1. Wczesne przystawienie do piersi

Przystawienie dziecka do piersi w pierwszej godzinie życia jest jednym z najważniejszych elementów dobrego rozpoczęcia karmienia.

Dlaczego to ważne? Noworodek ma wrodzony instynkt ssania, który jest najsilniejszy tuż po urodzeniu. Kontakt „skóra do skóry” sprzyja naturalnemu przyssaniu się dziecka.

Jak to zrobić? Zaraz po porodzie, jeśli tylko stan mamy i dziecka na to pozwala, połóż noworodka na swojej klatce piersiowej, aby mógł intuicyjnie poszukać piersi.

 

2. Kontakt „skóra do skóry”

Pierwsze godziny po porodzie to idealny czas na budowanie więzi i ułatwienie laktacji.

Dlaczego to ważne? Kontakt „skóra do skóry” stymuluje produkcję oksytocyny, hormonu odpowiedzialnego za wypływ mleka, co naturalnie stymuluje laktację. Dziecko zaś czuje bliskość mamy, co je uspokaja.

Jak to zrobić? Połóż noworodka na swoim brzuchu lub piersi, bezpośrednio na skórze. Okryjcie się […]

Idź do Góry