Jak mierzyć temperaturę u dziecka?

lis29

Twój maluch znowu zachorował? Gorączki u dziecka nie można ignorować pod żadnym pozorem! Mierzenie temperatury jest bardzo prostą czynnością, ale czy na pewno wiesz jak to zrobić prawidłowo? Gorączka, czyli podwyższona temperatura ciała pojawia się przy 38⁰C i jest to zazwyczaj reakcja na infekcję u dziecka. Każdy rodzic powinien wiedzieć gdzie dokładnie powinno się mierzyć temperaturę, a także powinien wiedzieć jak ją obniżyć w skuteczny sposób. Poprowadzimy Cię przez ten etap!

Jak zmierzyć dziecku temperaturę termometrem elektronicznym

U dzieci gorączkę można zmierzyć w czterech miejscach: w ustach, pod pachą, uchu oraz odbycie. Dla każdego z tych miejsc temperatura ciała różni się, zobacz jak:

 • 36,9°C -37°C – pomiar w ustach
 • 36,6°C – pomiar pod pachą
 • 36,6°C-37°C – pomiar w uchu
 • 37,1°C -37,6°C – pomiar w odbycie

Pomiar w ustach jest przeznaczony tylko dla dzieci starszych powyżej 5 roku życia. Jest to metoda, przy której trzeba szczególnie uważać, dlatego nie stosuje się jej u dzieci młodszych. Termometr trzeba trzymać w jednym miejscu bez ruchu przy okazji uważając żeby nie ugryźć za mocno termometru.

Pomiar pod pachą wbrew wszelkim przekonaniom, najsłabiej oddaje pomiar temperatury u dziecka. Aby otrzymać dobry wynik, który oddaje stan faktyczny trzeba pamiętać o wcześniejszym osuszeniu pachy oraz mocnym przyleganiu ciała do termometru.

Pomiar w uchu jest przeznaczony dla dzieci powyżej 3 roku życia. Jest to jedna z łatwiejszych metod mierzenia temperatury, ale musisz pamiętać o tym, że woskowina w uszach może powodować niemiarodajny stopień.

Pomiar przez odbyt to metoda dla dzieci do 3 roku życia czyli dla maluszków, które nie są jeszcze w stanie współpracować z rodzicami. Aby zmierzyć temperaturę tym sposobem najlepiej będzie, gdy położysz niemowlę na boczku lub na plecach i jedną ręką rozchylisz nóżki.Natłuszczony termometr wkładasz na głębokość maksymalnie dwóch centymetrów.

Domowe sposoby na obniżenie gorączki u dziecka

Domyślamy się, że gorączka u dziecka to wielki stres dla rodziców, którzy są zagubieni w tym co mają robić w danej sytuacji. Przygotowaliśmy kilka sprawdzonych sposobów dla zatroskanych rodziców, na to jak obniżyć gorączkę u dziecka:

 • Okłady z letnią wodą na kark, nadgarstki i czoło dziecka. To jedna z najczęstszych metod stosowanych podczas gorączki.
 • Letnie kąpiele w wodzie. Przed zamoczeniem dziecka warto sprawdzić temperaturę wody, aby była nieznacznie niższa niż temperatura ciała dziecka. Do tego celu możesz użyć jednego z naszych termometrów InnoGIO GIOSpeedy HW-2. Pamiętaj o tym, aby woda nie była lodowata!
 • Leki ziołowe lub leki przeciwgorączkowe, które zbiją temperaturę u dziecka. Przy podawaniu leków zawsze zapoznaj się z ulotką! Na niej zawsze znajduje się informacja o dawkowaniu.
 • Kolejną bardzo popularną metodą zbijania gorączki jest napój z mleka, czosnku i miodu. Napar skutecznie potrafi zbić gorączkę oraz dobrze zwalcza bakterie.

Mini porady:

 • Podczas gorączki pamiętaj, aby Twoje dziecko odpowiednio się nawadniało! Jeżeli odmawia picia wody to możesz dodać do niej soku do rozcieńczania, cytryny bądź miodu.
 • Pamiętaj o odpowiednim nawilżaniu powietrza u dziecka w pokoju oraz wymienianiu piżamki i pościeli podczas gorączki.
 • Dziecko podczas trwania gorączki powinno odpoczywać w łóżku przy odpowiedniej temperaturze w pokoju 20°C

Czym mierzyć temperaturę u dziecka?

Mierzenie temperatury u dziecka powinno się odbywać za pomocą odpowiedniego sprzętu. Termometry rtęciowe już dawno wyszły z użycia, aczkolwiek zdajemy sobie sprawę z tego, że w niektórych domach dalej się one znajdują. Termometry elektryczne z kolei już dawno podbiły Polski rynek, dzięki bezpiecznej pracy z nim i szybkości odczytu temperatury. Elektryczne termometry odczytują temperaturę w ciągu 10 sekund, gdy zwykły termometr robi to kilka minut, przy okazji stwarzając niebezpieczeństwo wydobycia się niebezpiecznej rtęci.

Równie popularne na rynku są termometry douszne i naczołowe, ale nie są one dokładne w swoich pomiarach ze względu na kilka ważnych czynników. Termometry douszne mają najlepszą dokładność jeżeli chodzi o temperaturę ciała, ale jego wadą jest fakt, że trzeba być bardzo ostrożnym przy pomiarze, aby nie uszkodzić przewodu słuchowego dziecka. Z kolei termometry naczołowe są wygodne w użyciu i przy nich nie zrobimy dziecku żadnej krzywdy, ale pomiar temperatury może być znacznie zaniżony ze względu na pomiar temperatury z zewnątrz ciała dziecka.

Pamiętaj o tym, żeby w żaden sposób nie ignorować gorączki u dziecka i jeżeli jest taka możliwość to udać się jak najszybciej do pediatry!

Sprawdź nasze produkty:

lis  29

Kategorie

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl